Kentsel dönüşümde vatandaşı kandırmak için harekete geçtiler

Kentsel dönüşümde vatandaşı kandırmak için harekete geçtiler

KENTSEL dönüşüm projelerinin yapıldığı ilçelerde ‘çantacı’ olarak adlandırılan aracılar, vatandaşa gerçek dışı vaatlerde bulunuyor. Hak sahiplerinden imza toplayan bu tür yetkisiz aracılar, hem mal sahiplerini kandırıyor, hem de dönüşüm sürecinin önünü tıkıyor.

RİSKLİ yapılarda yaşayan vatandaşı bekleyen tek tehlike deprem değil. İstanbul’da rantı yüksek olduğu ilçelerde dolaşan, emlakçılık yetkisi olmayan kişliler vatandaşa gerçekleşmesi mümkün olmayan teklifler sunuyor, karşılığında evleri için imza alıyor. Bölgede ‘çantacılar’ olarak adlandırılan kişiler “Evinizi yenilemek için bizimle anlaşırsanız emsal artışı yapar ve size yeni ev veririz” diyor. Gelir seviyesi düşük vatandaşa ‘eğer imza vermezseniz depremde evleriniz yıkıldığında bunun sorumlusu olursunuz’ diyerek deprem tehditi adı altında imza alarak anlaşma yapan kişiler daha sonra bu anlaşmaları bölgedeki büyük gayrimenkul şirketlerine pazarlıyor.

BÜYÜKŞEHİR UYARDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kentsel dönüşüm bölgelerindeki vatandaşı uyarıyor. Bazı kişilerin, vatandaşları ikna etmek için gerçek olmayan taahhütlerde bulunduğunu belirten yetkililer, “Vatandaşlar firmalarla yapacakları anlaşma ve sözleşmeleri mutlaka yetkili kuruluşlarca ve geçerli imar hakları üzerinden yapılmasına dikkat etmeli. Hiçbir inşaat firmasının emsal yükseltme hakkı yok” dedi.


DEPREM KORKUSUYLA İKNA EDİLİYOR

Kentsel dönüşümün öne çıktığı bölgelerde kat karşılığı inşaat yapma modelinin yavaşladığı şu dönemde firmalar adına bölgede ofis açan çantacılar bir çok vatandaşın mağduriyetine sebep oluyor. Yetkililer şöyle diyor; "Aracılık yapmak isteyen ve ‘bizimle çalışmaz bize imza vermezseniz depremde evleriniz yıkıldığında siz sorumlu olursunuz’ diyen kişiler var. Bir de hiç bir yetkisi olmadığı halde bölgede kol gezen  emlakçılar mevcut. Bunlar emsal artışı yapacaklarını belirtip site sakinlerini ikna etmeye çalışıyor. Depremde evlerinin yıkılmasından korkan vatandaşa daha iyi bir daire vaad ederek imza alıyorlar. Amaçları her adada imza alıp, o bölgede iş yapmaya çalışan gayrimenkul şirketlerinden komisyon almak. Vatandaşın protokol gerçekleşmesinin önünü tıkayan bu işlem vatandaş ile gayrimenkul şirketlerini hukuk karşısında karşıkarşıya getirerek gerçekten doğru iş yapabilecek firmanın projesine engel oluyor.”


EL İLANI BASTIRDILAR

İstanbul’un değişik ilçelerindeki kentsel dönüşüm projelerine 3 milyar lira bütçe ayıran Sinpaş Yapı’nın ticari gayrimenkul şirketi Servet GYO Genel Müdürü Mahmut Sefa Çelik ise izlenimlerini şöyle paylaşıyor; “Toplantılarda hak sahipleri ‘evimize karşı kaç ev alırız’ diye sorunca süreç tıkanıyor. Çünkü biz planlar ve proje netleşmeden böyle vaatte bulunmuyoruz. Yaptığım bir toplantıda vatandaşa ‘benimle anlaşırsanız size şu kadar emsal veririz’ diyen bir çantacının el ilanını dahi gördüm.”

PROJEDEN VAZGEÇTİ

Yenisahra’da ofis açtıklarını ancak bölgede yaşanan karmaşa nedeniyle vazgeçtiklerini belirten Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, “Tüm ilçelerde bu işlerin önüne geçilirse karmaşa sona erer ve fırsatçıların önüne geçilir. Dönüşümde diğer bir tehlike ise aracı kişiler. Mal sahipleri ile ön protokol imzalıyor ve bunu büyük firmalara satmaya çalışıyorlar. Bize de sürekli bu tip teklifler geldi, sıcak bakmadık. Çünkü onların taahhütleri ile iş yapmak imkansız. Bu işin sonu vatandaşla mahkemeye gidiyor” dedi.

BEKLENTİ YÜKSEK

FİKİRTEPE ve Yenisahra’da kentsel dönüşüm projesi planlayan Vartaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Barata, çantacı olarak tabir ettikleri kişilerin verdikleri taahhütle hatalı bir algı yarattıklarını söyledi. Barada, “Bazı firmalar vatandaşa projeden yüzde 60 pay veririm diyor. Hak sahipleri sözleşmenin detaylarına dikkat etmeli. Yüzde 60 dedikleri ‘satılabilir alan’ olmadığı için vatandaşı dolandırıyorlar. Gerçekleşmesi imkansız bu oranlar beklentiyi yükseltiyor” dedi.

FİRMA SEÇERKEN DİKKATLİ OLUN

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, hak sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Hak sahipleri mutlaka bir komisyon kurmalı ve farklı firmalardan teklif alınmalı.
Teklifler müteahhit, projeyi yapacak mimar ve teknik uzmana yazılı olarak açıklatılmalı.
Teklif alırken firmaların kat karşılığı sözleşmeleri ile teknik şartname örneklerini istenmeli.
Vaziyet planı ve brüt-net metrekare hesapları yapmış şekilde sunum talep edilmeli.
Kat karşılığı sözleşmeler noterde imzalanmalı.
Müteahhit firmadan bilançoları, yapmış olduğu referans işleri öğrenilmeli
Müteahhitte işi başka firmaya devretme yetkisi verilmemeli.
Şirketin devletin vereceği kira yardımdan kesinti yapmasına izin verilmemeli.
İnşaat yapılırken firma ve yapılan işleri mutlaka denetlenmeli
Yetki belgesi olmayan kimselere kendilerini temsilen imza verilmemeli.